hero

Viskoza materijal – šta je i koje su njene karakteristike?

zena-sesir-plaza-leprsava-haljina

Viskoza je lagani materijal koji gotovo svako od nas ima u svom garderoberu, ali koliko zaista znate o njoj?

Viskoza je jedan od najpopularnijih materijala u modnoj industriji, poznat po svojoj svestranosti, mekoći i sličnosti sa prirodnim tkaninama kao što su svila i pamuk. U nastavku ovog teksta ćemo detaljno istražiti šta je viskoza, kakve osobine poseduje, njene prednosti i nedostatke, kao i kako pravilno održavati odeću napravljenu od ovog materijala.

Šta je viskoza?

Viskoza, poznata i kao rajon, je polusintetički materijal koji se dobija preradom celuloze, prirodnog polimera koji se nalazi u drvetu i drugim biljkama. 

Da li je viskoza prirodni materijal?

Ovo pitanje često se postavlja i konačno ćemo vam dati odgovor, ali će vas on možda malo iznenaditi. Istina je da je viskoza materijal koji se dobija veštačkim putem, ali od sirovina prirodnog porekla.

Šta to znači, pitate se?

Naime, materijal viskoza nastaje od celuloze drveta, što automatski znači da je u pitanju materijal prirodnog porekla. Međutim, pre nego što ona može da ode u preradu i tkanje, prolazi kroz intezivan hemijski proces i biva tretirana kiselinama koje omogućavaju njenu dalju obradu.

Nastanak viskoze vezuje se za drugu polovinu 19. veka kada je u tekstilnoj industriji započeta proizvodnja sintetičkih materijala sa ciljem da budu što sličniji svili.

Proizvodnja prirodne svile nije mogla da ide u korak sa potražnjom, te su se tražile najsličnije alternative i tada je otkriveno da se celuloza drveta može preoblikovati u sasvim finu i mekanu tkaninu.

U postupku proizvodnje drvo ili bambus se prvo usitnjavaju, a zatim hemijski obrađuju. U ovom procesu se koriste ugljen disulfid, amonijak, sumporna kiselina, aceton i kaustična soda. Kaustična soda i ugljen disulfid deluju na celulozu i u kontaktu sa njima nastaje gusta tečna masa. Ona se zatim provlači kroz kiselinu koja iz nje oslobađa celulozu u obliku veoma tankih, viskoznih niti.

Zbog toga je viskoza, odnosno rajon materijal koji se svrstava među one polusintetičke.

Na sreću, videćete da ni najmanje ne nalikuje drugim sintetičkim i polusintetičkim materijalima, već može da se pohvali mnoštvom pozitivnih karakteristika o kojima će biti više reči u nastavku.

Kakav je viskoza materijal – karakteristike

Viskoza ima niz specifičnih karakteristika koje je čine veoma poželjnom u tekstilnoj industriji. U nastavku su neke od najvažnijih osobina ovog materijala:

  1. Mekoća i glatkoća – viskoza je poznata po svojoj svilenkastoj teksturi koja je izuzetno prijatna na koži, te ju je na dodir i po teksturi često moguće pomešati sa svilom ili pamukom. Ova mekoća čini viskozu idealnim izborom za odeću koja dolazi u direktan kontakt sa kožom, poput donjeg rublja i majica.
  2. Prozračnost – viskoza ima odličnu prozračnost, što znači da omogućava koži da diše i sprečava nakupljanje vlage. Ovo je posebno korisno tokom toplih letnjih dana kada je udobnost od presudnog značaja.
  3. Apsorpcija vlage – ovaj materijal ima visoku sposobnost apsorpcije vlage, što ga čini pogodnim za aktivne osobe koje se često znoje. Viskoza brzo upija vlagu sa kože, pružajući osećaj svežine i suvoće.
  4. Svestranost – zbog svoje sposobnosti da se lako farba i oblikuje, viskoza se koristi u različitim stilovima odeće, od ležernih haljina do elegantnih košulja. Takođe, može se naći u kombinaciji sa drugim vlaknima kao što su pamuk ili poliester, čime se poboljšavaju njene funkcionalne osobine.
  5. Pad i oblik – viskoza ima prirodan pad i lepo se oblikuje oko tela, što je čini idealnim materijalom za odeću koja naglašava figuru.
  6. Antibakterijska svojstva – jedan naučni eksperiment bavio se performansama različitih materijala. Tada je dokazano da viskoza ima antibakterijska svojstva, koja je čine superiornim materijalom za nošenje na visokim temperaturama.

Nedostaci viskoze – ima li ih?

Glavni nedostatak viskoze koji bi se mogao izdvojiti iz ugla korisnika jeste gužvanje.

Baš kao pamuk, lan i svila, i ovaj letnji materijal se lako gužva, ali možemo mu to oprostiti zbog svih drugih prijatnih svojstava koja poseduje.

U pogledu uticaja na životnu sredinu, viskoza se generalno smatra boljom i održivijom opcijom od nekih drugih sintetičkih vlakana, poput poliestera, jer je proizvedena iz prirodnih sirovina – celuloze drveta.

Međutim, postupak proizvodnje viskoze koristi hemikalije, a neke od njih mogu biti štetne za okolinu ako se ne tretiraju i ne recikliraju pravilno. Takođe, ukoliko se proizvodnja viskoze ne kontroliše i ne vrši se prema ekološkim standardima, može doći do zagađenja vode i emisije štetnih gasova.

Ipak, ako polazimo od toga da svi proizvodnju vrše odgovorno i u skladu sa propisima, kao što to radi Ivko Outlet u Inđiji, svakako ima mnogo više dobrih nego loših strana! U poređenju sa sintetičkim poliesterom, čija su negativna dejstva po životnu sredinu odavno dokazana, viskoza predstavlja odličnu alternativu koja uzgred pruža elegantan i skupocen izgled.

Viskoza – pranje i održavanje odeće od viskoze

Iako po mnogo čemu slična pamuku, koji je poprilično izdržljiv i poznat po svojoj sposobnosti da izdrži mnogobrojna pranja na visokim temperaturama bez gubljenja forme i habanja, viskoza je nešto osetljivija. Evo nekoliko saveta za pravilno pranje i održavanje viskoze:

  1. Pranje na niskim temperaturamapranje veša obično ne zahteva specijalne uslove, ali viskoza može biti izuzetak. Trebalo bi uvek pažljivo pročitati instrukcije sa etikete i pridržavati ih se, a viskozu prati na maksimalno 60° C ukoliko je veoma zaprljana. Ipak, preporučljivo je odevne predmete kao što su košulje ili haljine od viskoze prati na 30° C ili 40° C kako bi što duže bili kao novi. Korišćenje blagih deterdženata takođe može pomoći u očuvanju boje i teksture tkanine.
  2. Ručno pranje – sve i da vaša mašina spada u najbolje mašine za pranje veša, zbog osetljivosti materijala, ručno pranje je često najbolji način za pranje odeće od viskoze. Ako ipak koristite mašinu, preporučljivo je koristiti vrećicu za pranje kako bi se smanjilo trenje između odeće i bubnja mašine.
  3. Sušenje – viskoza se ne sme sušiti u sušilici jer visoke temperature mogu uzrokovati skupljanje i deformaciju tkanine. Najbolje je sušiti odeću na ravnoj površini, dalje od direktne sunčeve svetlosti.
  4. Peglanje – ako je potrebno peglanje, to treba raditi na niskim temperaturama, dok je tkanina još blago vlažna. Koristite peglu sa parom kako biste izbegli oštećenja i osigurali glatkoću materijala.
  5. Skladištenje – odelu od viskoze treba obezbediti dovoljno prostora u ormaru kako bi se izbegle gužve. Takođe, preporučuje se skladištenje na vešalicama kako bi se sačuvala forma odeće

Gde možete kupiti kvalitetnu odeću od viskoze?

Da li vas je ova priča inspirisala da pođete u šoping i kupite sebi novu košulju od viskoze?

Beograd je već duže vreme prepoznat kao modna prestonica Srbije, i najbolje od domaćih i stranih modnih brendova može se pronaći ovde. Kako je viskoza već duže vreme popularan i tražen materijal, u svim većim prodavnicama može se tokom cele godine pronaći fantastičan asortiman viskozne garderobe.

Prodavnice kao što je Zara u Beogradu nude veliki izbor prijatnih i modernih košulja od viskoze. Ovde ćete pronaći muške i ženske košulje po svačijem ukusu, a za lepršave ženske haljine, tu je Reserved u Beogradu, u kom se zna da je leto rezervisano za viskozu.

Ukoliko planirate da iznenadite dragu žensku osobu, sada kada znate kakav je materijal viskoza, kvalitetan komad garderobe od viskoze bezvremenskog stila može biti sjajan poklon za nju.

Razmislite o nekom klasičnijem komadu koji će moći lako da se kombinuje u različitim odevnim kombinacijama. Jednobojne ženske bluze od viskoze poput onih u prodavnici H&M u Beogradu su poklon sa kojim se ne može pogrešiti!

Bilo da tražite poklon od viskoze za sebe ili druge, BIG FASHION tržni centar u Beogradu je idealna destinacija za vaš poduhvat! Kvalitetne comedy od viskoze možete pronaći i u drugim BIG centrima širom Srbije.

Čekamo vas!